КАКАО ПУТЕР (ОРГАНСКИ) 100гр.

(1 customer review)

330.00ден

Составена од комбинација на масти кои се цврсти на собна температура, но стануваат течни на телесна температура, путер од какао е причината зошто чоколадото буквално се топи во устата. Всушност, путерот од какао е основа на чоколадото. Не можете да направите чоколадо само без тоа, сите други состојки се заменливи.

Description

Составена од комбинација на масти кои се цврсти на собна температура, но стануваат течни на телесна температура, путер од какао е причината зошто чоколадото буквално се топи во устата. Всушност, путерот од какао е основа на чоколадото. Не можете да направите чоколадо само без тоа, сите други состојки се заменливи.

Покрај тоа што е суштина на чоколадото, путерот од какао е природна и високо ценета растителна маст која содржи биоактивни соединенија, како токофероли и фитостероли. Фитостеролите се познати како го намалуваат холестеролот во крвта. Полифенолните компоненти и антиоксидансите во какаовиот путер ги намалуваат воспалителните маркери во организмот со тоа што помагаат во борбата против слободните радикали.

Нашиот какао путер го добивме со специјален ладен процес од грав какао од автохтоната сорта Ариба Насионал од Еквадор. Ние сме горди што најдовме 100% чиста Arriba Nacional сорта на какао со докажано потекло од Еквадор.

Но, тоа не е сè – ние вложивме многу време и напор да го избереме најдобриот снабдувач, кој со години соработуваше со истите земјоделци исклучиво од еден – најпочитуваниот регион на оваа земја, со што се обезбеди оригиналното потекло на гравот какао – без мешање со други сорти.

Obviousубовта инвестирана во производството и преработката на ова какао е очигледна и ние го препознавме веднаш – а можеби и токму затоа што основач на компанијата е жена, по потекло од Еквадор, за кого какаото и чоколадото се најголемата страст во животот.

Таа има развиено свој метод и технологија на ферментација, сушење и обработка преку обработка на ладно, на најниски можни температури. Таква технологија не постои во Еквадор и според наше знаење ова е единствената ладна преработена какао во прав со потекло од Еквадор, исто така една од ретките во целиот свет. Суровото какао е маркетинг име, кое нема никаква врска со реалниот процес на преработка на 99% од какаото.

1 review for КАКАО ПУТЕР (ОРГАНСКИ) 100гр.

  1. Djole

    Puter Od Kakao Prekrasen

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *