МАКА ВО ПРАВ СУПЕРИОР (ОРГАНСКО) 150гр.

(1 customer review)

450.00ден

Нутритивна вредност во 100 грама прав од корен на мака:
-енергетска вредност 325 kcal
-јаглехидрати 71.4 гр
-протеини 14.3 гр
-масти 3.6 гр
-диетални влакна 7 гр

Витамин Ц 285 мг,битамин Б2 0.4 мг,витамин Б3 5.7 мг,витамин Б6 1.1мг,калциум 250 мг,железо 14.8 мг,калиум 2000мг,бакар 6 мг,манган 0.8 мг Препорачана дневна доза е од 1500-3000 мг.

Description

Поради големите благодети по организмот на човекот маката е сместена во категоријата на суперхрана.
Таа претставува природен адаптоген односно нејзиното конзумирање ја зголемува телесната издржливост и отпорност спрема стресот ,анксиозноста,исцрпеноста.

Коренот на маката во себе содржи алкалоиди,аминокиселини,диетални влакна,есенцијални масни киселини,микро и макронутритиенти,витаминЦ,Б2,Б3,Б6,минералите:калциум,железо,цинк,кали-ум,манган.

Маката во себе содржи четири единствени алкалоиди-макаина 1,2,3,4 кои ги нема во ниедна друга билка.Овие алкалоиди го потпомагаат искористувањето на организмот на сите нутритиенти што ги содржи маката.

Здравствените придобивки од користење на маката се подеднакво големи како за жените така и за мажите.Маката ја подобрува функцијата на ендокриниот систем кој е одговорен за работата на хормоните,при што воспоставува хормонален баланс во организмот.

Таа исто така ги ублажува менструалните болки,придонесува за редовен месечен циклус,ги ублажува симптомите на менопауза(промена на расположение,несоница,топлотни бранови,остеопороза).
Маката го јакне либидото и потенцијата кај мажите,помага кај неплодност(позитивно влијае на производство на сперма и го зголемува волуменот на семето)поради што уште ја нарекуваат и природна вијагра.

Таа го позитивно влијае на имуниот систем,ја подобрува функцијата на мозокот(го подобрува помнењето и концентрацијата),го успорува процесот на стареење на организмот,го зголемува нивото на енергија,позитивно влијае на здравјето на срцето и крвните садови,помага при анемија.

Нутритивна вредност во 100 грама прав од корен на мака:
-енергетска вредност 325 kcal
-јаглехидрати 71.4 гр
-протеини 14.3 гр
-масти 3.6 гр
-диетални влакна 7 гр

Витамин Ц 285 мг,битамин Б2 0.4 мг,витамин Б3 5.7 мг,витамин Б6 1.1мг,калциум 250 мг,железо 14.8 мг,калиум 2000мг,бакар 6 мг,манган 0.8 мг Препорачана дневна доза е од 1500-3000 мг.

Кај мажите:

– ја зголемува физичката издржливост и енергијата
– го зголемува либидото и потенцијата
– помага во создавање на мускулна маса на природен начин
– помага кај појава на акни и останати проблеми со кожата
– го покачува нивото на тестостерон
– ја подобрува ерекцијата
– го зголемува траењето на ерекцијата
– помага при импотенција
– го зголемува бројот и покретливоста на сперматозоидите
– ги ублажува симптомите на андропаузата

Кај жените:

– маката е природна замена за хормонална терапија
– ги отстранува симптомите на ПМС
– намалува менструални болки
– регулира неуредни менструации
– помага кај појавата на акни заради хормонална дисфункција
– ги отстранува симптомите на менопаузата
– спречува вагинална сувост
– го зголемува сексуалниот нагон
– ја зголемува плодноста

Начин на употреба:
Најдобро е да почнете со половина лажичка мака во прав на ден. Останете на таа доза додека не поминат ефектите на зголемена енергија и појава на симптоми на детоксикација. По поминувањето на симптомите зголемете ја дозата на една лажичка на ден.Маката се раствора во чаша со вода или природен сок.Не се препорачува растворање во млечен и топол напиток. При редовно земање на мака треба да се направи пауза од една недела секој месец ( жените ја прават паузата за време на менструалниот циклус )
Маката не се препорачува за бремени жени и доилки како и кај деца под 14 години.

1 review for МАКА ВО ПРАВ СУПЕРИОР (ОРГАНСКО) 150гр.

  1. snezana

    Prekrasen maka produkt

Add a review

Your email address will not be published.

+0